Zabawki

W sieci można znaleźć wiele rankingów zabawek dla najmłodszych, a sieciówki dziecięce prześcigają się w rekomendowaniu swoich produktów. Od 2013 roku istnieje nawet specjalny plebiscyt „Zabawka Roku”, w ramach którego wyłaniane są najbardziej wartościowe zabawki.

Kryteria konkursu obejmują takie elementy jak:

• bezpieczeństwo
  • jakość wykonania
  • funkcjonalność
  • wpływ na rozwój dziecka
  • design
  • opis

Wymieniamy je, ponieważ uważamy, że są one bardzo istotne właściwie przy każdorazowym zakupie zabawki dla dziecka. Przeglądaj produktu na sklepowych półkach, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to czy nie zawierają niebezpiecznych elementów i substancji, ale także czy będą one stymulować w odpowiedni sposób rozwój naszego malucha i zmuszać go do kreatywnego myślenia.

Zabawki kreatywne, edukacyjne, interaktywne

Jednym z częściej zadawanych pytań na forach internetowych jest to, czy warto inwestować w zabawki kreatywne i edukacyjne? I czy funkcje tych zabawek mają rzeczywiste przełożenie na rozwój dziecka czy są tylko kolejnym chwytem marketingowym?

A więc po kolei:

1. Zabawki edukacyjne – ich celem jest łączenie nauki z zabawą. Zdaniem niektórych naukowców nie ma żadnych powiązań między zabawą tymi zabawkami a zdobywaniem nowych umiejętności. Pedagodzy i psycholodzy  twierdzą jednak coś innego i podkreślają ich walory edukacyjne.
  2. Zabawki interaktywne – ich zadaniem jest angażowanie malucha do czynnej zabawy. Polecenia, dźwięki, piosenki angażują uwagę malucha i sprawiają, że wolniej się nudzi nową zabawką.
  3. Zabawki kreatywne – tutaj mamy poważne wątpliwości. Naszym zdaniem bowiem zabawki te uczą głównie schematu. Bo co jest kreatywnego w stosowaniu się do instrukcji? Dużo bardziej kreatywną zabawę możemy zorganizować dziecku samodzielnie.

Drodzy Rodzice!

Przypomnijcie sobie swoje dzieciństwo. Czy brak nadmiernej ilości zabawek nie pobudzał Was do kreatywności i nie umożliwiał rozwoju? Wyciągnijcie z tego wnioski. I absolutnie nie sadzajcie malucha przed komputerem – ta „zabawka” w dzieciństwie znajduje się na liście zabawek zakazanych.