Większość młodych mam po urodzeniu dziecka musi w krótkim czasie zdecydować się na powrót do pracy, chociaż już sama myśl o rozstaniu z maluchem jest przerażająca. Jeśli nie możemy liczyć na wsparcie dziadków, a zatrudnienie opiekunki zbyt mocno nadwyrężyłoby nasz domowy budżet, alternatywną opcją jest żłobek. I na to rozwiązanie decyduje się spora liczba rodziców.

Żłobek prywatny czy państwowy?

Ktoś powiedziałby: oczywiście że Państwowy! I nie ma się czemu dziwić, ponieważ chodzi tutaj głównie o kwestie finansowe. Jednak jak większość z Was miała pewnie okazję się przekonać – miejsc w żłobkach państwowych jest znacznie mniej niż byśmy tego oczekiwali. Dlatego też nie łudźmy się, że nasze dziecko bez problemu zostanie przyjęte do państwowego oddziału żłobkowego.

Żłobek prywatny jest znacznie droższy, ale wyższa cena niesie ze sobą wiele plusów. Po pierwsze – często jest to większa liczba opiekunek, po drugie – mamy możliwość ingerencji w menu (tego typu placówki są dużo bardziej elastyczne w kwestii dostosowywania się do wszelkiego typu diet), po trzecie – możemy liczyć na większe możliwości rozwoju naszego dziecka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze żłobka?

Wiele osób zadaje pytanie, jakie kryteria powinny być kluczowe przy wyborze placówki, do której będzie uczęszczać nasze dziecko. Zebraliśmy te, które naszym zdaniem są kluczowe:

  Lokalizacja – zadbajmy o to, aby żłobek znajdował się blisko naszego domy, albo blisko naszej pracy

  Wielkość grupy i ilość opiekunek przypadająca na daną grupę – wiadomo, że im mniejsza grupa tym lepiej, ponieważ naszemu dziecku zostanie poświęcone więcej uwagi

  Własny plac zabaw – istotne jest bowiem, aby nasze dzieci mogły pobawić się również na świeżym powietrzu

  Dni adaptacyjne – pomoże to naszemu dziecku oswoić się z nową sytuacją, a nam upewnić się, że oddajemy swoją pociechę w dobre ręce

  Nasze subiektywne odczucia – mówią, że mamy mają niewiarygodną intuicję, warto więc jej posłuchać